Krzysztof Gawkowski /Piotr Szydłowski /RMF FM

Południowo-zachodnia Polska walczy ze skutkami powodzi, która we wrześniu nawiedziła ten region. Wielka woda zniszczyła nie tylko domy i szpitale, ale też szkoły. Wciąż wiele placówek nie może normalnie działać, a uczniowie mają przymusowe wakacje.

Audio

Gawkowski o pomocy powodzianom: Nowelizacja budżetu będzie potrzeba

We wtorek Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało, że w 63 szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych zlokalizowanych w województwach dotkniętych przez powódź zajęcia są zawieszone.

Tego samego dnia ministrowie przyjęli projekt ustawy o pomocy powodzianom, na którą przeznaczone zostaną nawet 23 miliardy złotych.

Nadzwyczajna sytuacja i nadzwyczajna liczba pokrzywdzonych. Nikt nie może pozostać sam w tej katastrofie. Rząd nie będzie drukował pieniędzy, tylko będą przesunięcia i pieniądze z Unii Europejskiej - powiedział w Rozmowie o 7:00 w Radiu RMF24 wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, pytany o to, skąd rząd weźmie pieniądze na pomoc dla powodzian.

Potrzebna nowelizacja budżetu

Gość Tomasza Terlikowskiego dodał, że trzeba będzie zmodyfikować budżet.

Nowelizacja budżetu na rok 2024 będzie pewnie konieczna w 2025 roku. Już myślimy o tym, skąd te środki powinny się znaleźć. Do tego pieniądze z Unii Europejskiej, niebagatelne 20 mld zł - to są te zasoby, które zostaną wykorzystane w różnych proporcjach - mówił Gawkowski.

Tomasz Terlikowski dopytywał swojego gościa skąd środki zostaną przesunięte na pomoc dla powodzian. 

Najwięcej środków finansowych oczywiście tych, które mogą zostać zagospodarowane jest z rezerw. Rząd ma pieniądze na sytuacje kryzysowe. Są środki finansowe związane z tym, że w resortach też niektóre rzeczy nie zostały zrealizowane, bo mamy koniec roku budżetowego. Całość tego procesu będzie liczona w najbliższych tygodniach. Najważniejsze jest, że kierunek jest jasny -chcemy pomagać- mówił Krzysztof Gawkowski. 

Minister cyfryzacji podkreślał w Rozmowie o 7 w Radiu RMF24, że potrzebne są miliardy, aby odbudować to, co zostało zniszczone. 

Jak mówił, "trzeba będzie odtworzyć całą infrastrukturę, w tym drogi kolejowe, ale także infrastrukturę wodną, która uległa wielkiej dewastacji, oraz drogi".

Artykuł w trakcie aktualizacji.

Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.