– Komisja Europejska poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla złożenia notyfikacji udzielenia pomocy publicznej firmie Intel. To bardzo dobra wiadomość. To ważny krok, na który czekaliśmy ostatnie kilka miesięcy – przekazał Krzysztof Gawkowski na piątkowej konferencji.


Jak poinformowało ministerstwo cyfryzacji, za pośrednictwem prezesa UOKiK w najbliższych dniach minister cyfryzacji złoży do Komisji Europejskiej notyfikację pomocy publicznej dla planowanej inwestycji w budowę fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Równolegle uruchomione zostaną prace związane z uzyskaniem zgody Rady Ministrów, wyrażanej w formie uchwały, na udzielenie pomocy publicznej Intelowi.


Fabryka Intela w Polsce


Wartość planowanej pomocy publicznej rozłożonej na lata 2024–2026 to ponad 7,4 mld zł (1,8 mld dolarów). Postępowanie prenotyfikacyjne prowadzone między Polską a Komisją Europejską oraz firmą Intel trwało od 9 lutego br. na wniosek ministra cyfryzacji.


Jak podkreślił wiceminister cyfryzacji, Dariusz Standerski, jeszcze w piątek zostanie zwołane posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. inwestycji półprzewodnikowych, który pracuje już od kilku miesięcy. – W ramach tego zespołu uzgodnimy stanowiska dotyczące procedury opiniowania uchwały o pomocy publicznej - przekazał Standerski. Oszacował, iż podpisanie umowy z Intelem nastąpi do końca tego roku.


Jak poinformowało ministerstwo, zgoda rządu oraz notyfikacja pomocy publicznej umożliwią zawarcie umowy między Skarbem Państwa reprezentowanym przez Ministra Cyfryzacji a Intel, określającej szczegółowe zasady tej pomocy. Warunkiem udzielenia pomocy publicznej jest uzyskanie także przez Intel statusu otwartej unijnej fabryki. Intel złożył już taki wniosek do Komisji Europejskiej.



Sprawdź także: Polska owocową potęgą w Europie


Proces udzielenia pomocy publicznej dla Intela prowadzony jest na podstawie rządowego programu pod nazwą „Krajowe Ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych”.


Gdzie powstanie fabryka Intela?


W czerwcu 2023 r. Intel ogłosił inwestycję o łącznej wartości około 4,6 mld dolarów w celu uruchomienia w Miękini koło Wrocławia zakładu integracji i testowania półprzewodników. Firma zapowiedziała, że w nowym przedsiębiorstwie zostanie zatrudnionych około 2 tys. osób. Jak podkreślano, decyzja Intela oznacza też tysiące stanowisk u dostawców oraz tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.


Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 roku koncern z branży nowych technologii, będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma, notowana na giełdzie NASDAQ, wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych