Rozpoczynając wtorkowe spotkanie rządu, premier Donald Tusk podkreślił, że chciałby, aby kolejne posiedzenia Rady Ministrów rozpoczynały się od przedstawiania raportów na temat sytuacji związanej z powodzią. Przypomniał również, że na godzinę 18 zaplanowane jest we Wrocławiu kolejne posiedzenie powodziowego sztabu kryzysowego.


Jak wskazano w wykazie prac legislacyjnych, projektowane przepisy tak zwanej specustawy powodziowej wprowadzą zmiany między innymi w ustawie o systemie oświaty, ustawie o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów zniszczonych w wyniku działania żywiołu, ustawie o zarządzaniu kryzysowym, ustawie o grach hazardowych, a także ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Łącznie chodzi o nowelizację kilkudziesięciu ustaw.


Wśród projektowanych zmian jest między innymi możliwość przyznania dodatkowych zasiłków opiekuńczych oraz zasiłku losowego przeznaczonego na zaspokojenie potrzeb edukacyjnych dzieci w szkołach lub „zerówkach” w wysokości 1000 złotych. Rząd chce również skrócić i uprościć procedury dla gmin jako inwestora w gospodarce wodnej, a także skrócić procedury w sprawie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach związanych z przeciwdziałaniem skutkom powodzi.


Dotyczą one także udzielania świadczeń zdrowotnych. Założono między innymi, że celu uproszczenia zasad dostępu do świadczeń psychologicznych dla osób dorosłych, poszkodowanych w wyniku powodzi, proponuje się dodanie przepisu, zgodnie z którym w takich przypadkach skierowanie nie będzie wymagane.


Dotacja na odtworzenie środków trwałych


W przypadkach, jeśli na terenach powodziowych może wystąpić ograniczenie w dostępie do świadczeń, ustawa ma pozwolić na rezygnację z organizacji konkursów dla świadczeniodawców, by zapewnić dostęp do leczenia – informuje portal Money.pl. Natomiast w przypadku uszkodzeń czy zniszczeń wywołanych przez powódź, będzie można wystąpić o dotację na odtworzenie środków trwałych – niezależnie od zakresu, w jakim realizacja tych zadań służy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.


Ważnym rozwiązaniem są również ułatwienia dla powodzian w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami premiera i ministra finansów, pomoc będzie dotyczyła kredytobiorcy, którego dom lub mieszkanie zostały uszkodzone lub zniszczone przez powódź i utracił on, nawet czasowo, możliwość korzystania z tego domu lub lokalu. W takim przypadku może liczyć na to, że 12 miesięcznych rat pokryje za niego FWK. W Funduszu jest obecnie 1,2 mld zł, co powinno wystarczyć na pokrycie tych zobowiązań.


– To będzie bardzo ważne posiedzenie rządu – mówił w poniedziałek w Polsat News wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, zapowiadając, że we wtorek omawiany będzie „wkład” w ustawę poszczególnych resortów. W tym kontekście wymienił resort edukacji, którego szefowa Barbara Nowacka chce organizacji zielonych szkół dla dzieci z terenów powodziowych oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii, którego szef Krzysztof Paszyk chce wsparcia dla branży budowlanej.


Projekt specustawy – minister Grabiec w TVP Info


We wtorek rano w TVP Info szef KPRM Jan Grabiec tłumaczył, że łącznie z uzasadnieniem projekt ma prawie 200 stron. – Tam przede wszystkim mamy do czynienia z rozszerzeniem pomocy i nowymi formami pomocy – mówił. Wśród wprowadzanych rozwiązań wymienił spłatę rat kredytów powodzian przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny oraz uproszczenie pomocy dotyczącej remontów i odnowy mieszkań – podkreślał.


W harmonogramie wtorkowego posiedzenia rządu figuruje również raport o sytuacji powodziowej oraz przygotowany w MON projekt, który ma uatrakcyjnić terytorialną służbę wojskową oraz zwiększyć liczebność Sił Zbrojnych.


Projektowane zmiany stanowią, że odprawa wypłacana pracownikom powołanym do terytorialnej służby wojskowej ma być zastąpiona świadczeniem początkowym. Projekt wprowadza też preferencje podatkowe dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników, którzy są jednocześnie żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) i żołnierzami Aktywnej Rezerwy (AR). Przedsiębiorcy ubiegający się o zamówienie publiczne mają być również traktowani preferencyjnie, jeśli przy wykonywaniu zlecenia będą zatrudniać pracowników, którzy są jednocześnie żołnierzami WOT i AR.


Do przedstawienia zmian ustawowych, które ułatwią proces odbudowy po powodzi, ma dojść wieczorem we Wrocławiu, gdzie premier Tusk oraz inni przedstawiciele rządu udadzą się bezpośrednio po zakończeniu posiedzenia rządu w Warszawie. Tusk zapowiedział, że w sobotę rząd zbierze się, by przyjąć zmiany w przyszłorocznym budżecie związane z sytuacją powodziową. Jak wskazał, do dodatkowego posiedzenia ma dojść w godzinach „południowych”.


Na realizację zadań związanych ze zwalczaniem skutków powodzi zabezpieczyliśmy w budżecie państwa 2 mld zł i pracujemy nad zwiększeniem tej kwoty – wskazał minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że „na bieżąco wydajemy decyzje uruchamiające środki dla wojewodów na wypłatę zasiłków”.