Rostelecom to rosyjskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne z siedzibą w Moskwie, założone w 1993 r. Dotąd, od 2015 r., stanowisko prezesa firmy zajmował specjalny przedstawiciel prezydenta do spraw środowiska, ekologii i transportu, pułkownik rezerwy gen. Siergiej Iwanow.

 

Nowy zarząd Rostelecomu, w skład którego wchodzi 11 osób, został wybrany 16 września podczas zgromadzenia akcjonariuszy. Miedwiediew został wybrany na szefa przedsiębiorstwa na pierwszym posiedzeniu zarządu 2 października.


Prezydent, premier, wiceszef Rady Bezpieczeństwa


Dmitrij Miedwiediew to rosyjski polityk. W latach 2002-2008 był przewodniczącym rady nadzorczej Gazpromu. W maju 2008 r. został prezydentem Rosji. Niedługo po objęciu urzędu zdecydował o wysłaniu sił rosyjskich, by wspomóc separatystów z Osetii Południowej podczas konfliktu z Gruzją.


W sierpniu 2008 r. podjął decyzję o uznaniu niepodległości Osetii Południowej i Abchazji pomimo protestów ze strony NATO, Unii Europejskiej oraz samej Gruzji.


Dzień po zakończeniu kadencji na urzędzie prezydenta, 8 maja 2012 r., został desygnowany na urząd premiera przez Władimira Putina.


15 stycznia 2020 r. podał się do dymisji. Na jego następcę został wyznaczony dotychczasowy przewodniczący Federalnej Służby Podatkowej Michaił Miszustin.


Miedwiediew został mianowany wiceprzewodniczącym Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. W 2022 opowiedział się za uznaniem niepodległości dla tak zwanej Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej.


Zobacz także: Ponad 100 tysięcy nowych żołnierzy w rosyjskiej armii. Putin podpisał dekret


Ataki na Polskę


Dmitrij Miedwiediew wielokrotnie atakował Polskę.


„Nie widzę żadnego sensu w utrzymywaniu stosunków dyplomatycznych z Polską. To państwo dla nas nie powinno istnieć, dopóki są tam absolutni rusofobowie u władzy, a polscy najemnicy znajdują się na Ukrainie” – napisał w kwietniu 2023 r. w mediach społecznościowych Miedwiediew.


– Bestialska polska fobia antysemicka i rusofobia zoologiczna są zjawiskami tego samego rzędu i muszą być potępiane przez społeczność światową na wszystkich poziomach – stwierdził w listopadzie 2023 r. rosyjski polityk.


W maju 2024 r. Miedwiediew, odnosząc się do słów szefa MSZ Radosława Sikorskiego, napisał na portalu X, „że kolejny Polak, Duda, ogłosił niedawno chęć rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej w Polsce, Warszawa nie zostanie pominięta i na pewno dostanie swoją część radioaktywnego popiołu. Czy tego naprawdę chcesz?”.


Zobacz także: Ławrow: Rosja zdecydowała w sprawie statusu nuklearnego Korei Północnej