9. Kongres Rodzicielstwa Zastępczego jest skierowany do wszystkich, dla których ważne jest rodzicielstwo zastępcze: rodziców zastępczych, organizacji pozarządowych, samorządów powiatowych, powiatowych centrów pomocy rodzinie, a także organizacji branżowych zrzeszających samorządy powiatowe.


Tegoroczne obrady będą skupiać się na działaniach rzeczniczych – m.in. na działaniach dotyczących prawa dziecka do wychowania w rodzinnej pieczy zastępczej w sytuacji, gdy nie może się wychowywać w rodzinie pochodzenia.


Warsztaty i obrady


Uczestnicy wydarzenia prześledzą schemat działań rzeczniczych na podstawie tzw. ustawy Kamilka, dowiedzą się, jak wdrożenie metody Trust Based Relational Intervention tworzy lokalny system lepiej rozumiejący potrzeby dzieci, czy będą zastanawiać się, jakich rodzin zastępczych potrzebujemy.


Z kolei warsztaty zostaną poświęcone współpracy z samorządami, podstawom fundrisingu i rodzicom zastępczym dzieci z FAS.


Czułe Sygnalistki


W trakcie wydarzenia przyznane zostaną również wyróżnienia Czułych Sygnalistów/Sygnalistek. Wśród uhonorowanych znajdą się aktorka Magdalena Różdżka, która założyła Fundację Ukochani i działa na rzecz prawa każdego dziecka w pieczy zastępczej, wspiera rodziców zastępczych i jest twarzą wielu kampanii społecznych.


Drugie wyróżnienie trafi w ręce dr. nauk medycznych Agaty Cichoń-Chojnackiej, która od wielu lat z zaangażowaniem wspiera i leczy dzieci w rodzinach zastępczych i głośno upomina się o prawa dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej.


Zobacz także: Ich mózg działa jak smartfon z otwartymi aplikacjami. Dzieci z ADHD


Organizatorami kongresu są Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, wojewoda pomorski Beata Rutkiewiecz oraz Europejskie Centrum Solidarności. Patronat honorowy sprawują nad nim m.in. ministra rodziny pracy i polityki społecznej – Agnieszka Dziemianowicz-Bąk oraz Rzecznik Praw Dziecka – Monika Horna-Cieślak.