Jak wpłynie to na globalny wzrost gospodarczy? Jak będą się zachowywać główne gospodarki? Jak inwestorzy powinni alokować swoje portfele?

Najnowsza globalna perspektywa na drugą połowę 2024 roku opublikowana przez zespół badawczy Deutsche Bank Group mówi, że globalna perspektywa gospodarcza na drugą połowę roku jest optymistyczna, ale przyszłość wciąż stoi przed wieloma wyzwaniami.

Cheng Shi, główny ekonomista ICBC International, przewiduje, że globalna gospodarka będzie nadal wykazywać oznaki ożywienia w drugiej połowie 2024 roku. Chociaż krótkoterminowa dynamika ożywienia pozostaje silna, długoterminowe niezgodności między globalnym kapitałem i czynnikami pracy stają się coraz poważniejsze.

Niezgodność czynników zasobów może hamować wzrost globalnej całkowitej produktywności czynników, co z kolei spowalnia długoterminowy wzrost gospodarczy. W warunkach globalnej niezgodności zasobów wzrost gospodarczy w głównych gospodarkach światowych może zacząć się spowalniać w drugiej połowie 2024 roku.

Jeśli chodzi o konkretne wyniki poszczególnych gospodarek, Kristina Hooper, główny strateg ds. rynków globalnych w Invesco, uważa, że gospodarka USA była dotychczas w mniejszym stopniu dotknięta zacieśnianiem polityki pieniężnej.

Jednak po serii nieoczekiwanych wzrostów makroekonomicznych danych USA, podstawowy wzrost wydaje się wykazywać oznaki spowolnienia. Ze względu na wpływ restrykcyjnej polityki pieniężnej, stopa wzrostu gospodarczego w USA do końca roku może być nieco poniżej poziomu trendowego.

Cheng Shi uważa, że stopa wzrostu gospodarczego w USA w tym roku może wykazywać tendencję wzrostu na początku i spadku na końcu.

"Przewidywalnie, kwartalny rok do roku wzrost realnego PKB USA osiągnie szczyt roczny (3,3%) w drugim kwartale 2024 roku, a wzrost gospodarczy zacznie spadać w trzecim i czwartym kwartale 2024 roku, odpowiednio do 2,1% i 1,5%."

"Wzrost gospodarczy w krótkim okresie będzie stymulowany przez ciągłą poprawę eksportu i przyspieszenie wydatków fiskalnych. Przewidywany jest, że Bank Centralny Chin obniży stopy procentowe dwa razy w tym roku, łącznie o 20 punktów bazowych."

Hooper stwierdziła, że oczekiwano poprawy środowiska gospodarczego Chin, rynek wciąż miał wiele pozytywnego potencjału wzrostowego. Wzrost gospodarczy wydaje się stopniowo wzmacniać, napędzany takimi czynnikami jak ożywienie eksportu i wsparcie polityki fiskalnej. Niedawny wzrost eksportu wskazuje, że poprawione czynniki zewnętrzne zapewniają wsparcie dla gospodarki.

Według Cheng Shi, w drugiej połowie 2024 roku strefa euro będzie nadal borykać się ze złożonym środowiskiem gospodarczym.

Mimo spadku presji inflacyjnej, wzrost gospodarczy w strefie euro pozostaje słaby. Konkretnie, Europejski Bank Centralny wspierał wzrost poprzez wcześniejsze obniżki stóp procentowych, a poprawa eksportu i zielona transformacja gospodarki przyczyniły się do utrzymującego się ożywienia gospodarczego Europy.

Jednak niepewność dostaw energii związana z napięciami geopolitycznymi, niestabilność eksportu i wewnętrzna niestabilność polityczna będą nadal obciążać wzrost strefy euro, a przewidywany wzrost realnego PKB strefy euro w trzecim i czwartym kwartale wyniesie odpowiednio 1,2% i 0,9% rok do roku.

Jakie aktywa mogą osiągnąć dodatnie zwroty w drugiej połowie tego roku? Cheng Shih uważa, że wydajność globalnych rynków akcji, obligacji, walut i towarów podstawowych w drugiej połowie 2024 roku będzie ściśle dostosowana do podwójnych charakterystyk globalnych przepływów kapitału.

Cheng przewiduje, że akcje na dojrzałych rynkach, zwłaszcza duże spółki technologiczne oraz defensywne sektory na rynku amerykańskim, mogą nadal przyciągać alokacje kapitału i osiągać stosunkowo dobre wyniki. Zmienność na giełdach rynków wschodzących może wzrosnąć, a częste wejścia i wyjścia kapitału krótkoterminowego przyczynią się do wyższej zmienności.

Na rynku długu bezpieczne aktywa, takie jak amerykańskie obligacje skarbowe, mogą nadal cieszyć się zainteresowaniem. Wyniki długu w lokalnych walutach rynków wschodzących mogą się różnić, a obligacje rządowe z dobrymi fundamentami i wiarygodną polityką gospodarczą są bardziej popularne.

Na rynku walutowym ruch indeksu dolara amerykańskiego będzie dominował nad wynikami innych walut. Dolar amerykański może znaleźć się pod presją w drugiej połowie roku, jeśli wzrost inflacji będzie kontrolowany, a oczekiwania na obniżki stóp procentowych przez Fed zostaną upublicznione. Waluty rynków wschodzących zachowywały się różnie, a ogólnie nadal istnieje presja na ich deprecjację.

Na rynku towarów masowych, złoto i inne metale szlachetne są preferowanymi aktywami dla inwestorów unikających ryzyka. Oczekuje się, że ceny złota będą wysokie w drugiej połowie roku i będą nadal rosły wraz z obniżkami stóp procentowych przez Fed.