Zespół pod kierownictwem prof. dr hab. Wioletty Raróg-Pileckiej z Wydziału Chemicznego bierze udział w tworzeniu czołowych zielonych technologii Unii Europejskiej. Projekt „Upcycling of NdFeB magnets in the EU for green applications” jest realizowanym na PW od 1 września.


– Udział w projekcie to dla nas wyróżnienie i szansa rozwój. To także dowód na to, że działalność i osiągnięcia polskich naukowców, zwłaszcza z Politechniki, są na świecie zauważane – mówi dr hab. Raróg-Pilecka.


Elektroodpady, powstające na świecie w ogromnych ilościach zawierają w swoim składzie duże ilości cennych metali, w tym ziem rzadkich – dodaje. – Traktowanie ich jako zwykłe śmieci jest marnotrawstwem, na które nie możemy sobie w dzisiejszych czasach pozwolić. To materiały, które stanowią cenne źródło surowców krytycznych, wystarczy tylko pochylić się nad nimi i dobrać właściwą, ekonomiczną metodę odzysku i ich zagospodarowania – podkreśla.


PW wskazuje, że projekt zakłada wykorzystanie opatentowanej metody elektrochemicznego rozkładu odpadowych magnesów neodymowych NdFeB na poszczególne pierwiastki, a następnie wykorzystaniu ich ponownie w przemyśle wysokich technologii – bezpośrednio lub do syntezy katalizatorów do istotnych gospodarczo procesów przemysłu polimerowego, farmaceutycznego czy azotowego.


Pierwiastki z odzysku


– Wykorzystamy swoje doświadczenie katalityczne do stworzenia nowej generacji katalizatorów syntezy amoniaku – podsumowuje Wioletta-Raróg Pilecka. – Zastosujemy przy tym pierwiastki z odzysku, połączymy te powszechne, jak żelazo oraz te rzadsze, jak neodym. Właściwości nowych kontaktów, ich aktywność będzie co najmniej taka sama, a docelowo lepsza niż układów komercyjnie dostępnych na rynku. Przy czym bazujemy na surowcach z recyklingu, a więc oferujemy technologii zieloną wartość dodaną. Jesteśmy w stanie tak dobrać skład katalizatorów i metodę syntezy, aby otrzymać katalizator o docelowych, założonych przez nas parametrach – zapewnia.


Kolejne etapy zakładają współpracę z partnerami przemysłowymi w celu przetestowania nowych technologii w warunkach przemysłowych, ich walidacji i szybkiego wdrożenia. 


Celem projektu na PW jest opracowanie zielonej technologii katalizatora, która będzie mogła być wykorzystana nie tylko w zrównoważonej produkcji nawozów mineralnych, ale także do opłacalnej energetycznie, efektywnej syntezy amoniaku jako ekonomicznego magazynu i nośnika wodoru.


Uczelnia podkreśla, że opracowywane rozwiązanie ma działać na rzecz zrównoważonej gospodarki zeroemisyjnej i wparcia rozwiązań dla energetyki rozproszonej. To działanie strategiczne – ma przysłużyć się budowaniu wzmocnionej europejskiej gospodarki obiegu zamkniętego i jej niezależności surowcowej, ma więc ogromne znaczenie.


Czytaj więcej: „Niewidzialna skóra” z USA. Przełom w leczenia raka?