Portal KopalniaWiedzy.pl zwraca uwagę, że w Azji, gdzie ryż jest podstawą żywienia, żyje ponad połowa wszystkich cukrzyków na świecie, a wielu z nich cierpi też na niedobór białka.


Naukowcy z Międzynarodowego Instytutu Badań nad Ryżem na Filipinach oraz niemieckiego Instytutu Molekularnej Fizjologii Roślin im. Maxa Plancka zidentyfikowali geny ryżu, które kontrolują zawartość cukrów i białek w roślinie. Pozwoliło to opracować nowe odmiany, które zawierają mało cukrów, zaś dużo białek.


W pracach wykorzystano zarówno tradycyjne metody, jak i modyfikacje genetyczne. Odmiana powstała w wyniku krzyżowania dwóch gatunków nie jest uznawana za roślinę GMO, co oznacza, że można ją będzie uprawiać i sprzedawać w Unii Europejskiej.


Ryż a cukrzyca


Tradycyjne odmiany ryżu zawierają głównie węglowodany w postaci łatwo przyswajalnej skrobi. Ma ona wysoki indeks glikemiczny, zatem jej spożycie powoduje gwałtowny skok poziomu cukru. Nie jest więc zalecana dla osób z cukrzycą.


Nowe kultywary dają więc nadzieję, na poprawienie stanu zdrowia setek milionów mieszkańców Azji i Afryki, którzy dzięki nim powinni zyskać dostęp do żywności o niższym indeksie glikemicznym i zawierającej więcej białka.


Powstała ze skrzyżowania odmiany Samba Mahsuri oraz IR36ae roślina ma 16 proc. zawartości białka – nawet 8 razy więcej, niż odmiany standardowe. Zawiera też tyle aminokwasów, że zapewnia rekomendowane dziennie spożycie tych substancji dla osób powyżej 9. roku życia. Ma też niski indeks glikemiczny, dzięki któremu poziom cukru we krwi nie rośnie tak gwałtownie, jak w przypadku tradycyjnych odmian.


Czytaj więcej: Prosty test oszacuje czy umrzemy w ciągu roku